Bulevardul Carol I, nr. 20 A, Iași, Romania, 700505
+4 0232 20 10 72
Secretariat: secretariat.bio@uaic.ro Administrație: asf.bio@uaic.ro

Cadre didactice

Prof. univ. dr. habil. Luminița Bejenaru

Anatomie comparată
CV-RO ; CV-EN
UAIC Corp B, Demisol I, B209
Tel: 0232/201102 – int.1527
e-mail: lumib@uaic.ro


Prof. univ. dr. Simona Isabela Dunca

Microbiologie generală
CV-RO; CV-EN
UAIC Corp B, Demisol I, B238-b
Tel: 0232/201102 – int.1524
e-mail: sdunca@uaic.ro


Prof. univ. dr. habil. Dragoș Lucian Gorgan

Genetică moleculară
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B342
Tel: 0232/201102 – int.1574
e-mail: lucian.gorgan@uaic.ro


Prof. univ. dr. habil. Lucian Hrițcu

Fiziologie animală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B226-c
Tel: 0232/201102 – int.1666
e-mail: hritcu@uaic.ro


Prof. univ. dr. habil. Marius Mihășan

Biochimie și Biologie moleculară
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B228
Tel: 0232/201102 – int. 2434
e-mail: marius.mihasan@uaic.ro


Prof. univ. dr. habil. Mircea Nicușor Nicoară

Hidrobiologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B375-c
Tel: 0232/201102 – int.1525
e-mail: mirmag@uaic.ro


Prof. univ. dr. habil. Marius Ștefan

Microbiologie generală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B238-c
Tel: 0232/201102 – int.1524
e-mail: stefanm@uaic.ro


Prof. univ. dr. Cătălin Tănase

Micologie și Fitopatologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B441
Tel: 0232/201102 – int.1563
e-mail: tanase@uaic.ro


Prof. univ. dr. Ștefan Remus Zamfirescu

Ecologie generală, Herpetologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B367
Tel: 0232/201102 – int.1509
e-mail: zamfi@uaic.ro


Conf. univ. dr. Ion Cojocaru

Zoologia nevertebratelor – Evoluționism
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B357-a
Tel: 0232/201102 – int.1564
e-mail: icojo@uaic.ro


Conf. univ. dr. Naela Costică

Biologie vegetală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B446
Tel: 0232/201102 – int.1511
e-mail: cnaela@uaic.ro


Conf. univ. dr. Lucian Fusu

Citologie animală și filogeografie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B366
Tel: 0232/201102 – int.1523
e-mail: lucian.fusu@uaic.ro


Conf. univ. dr. Carmen Gache

Ornitologie, Biologia & Sistematica vertebratelor
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B369
Tel: 0232/201102 – int.1509
e-mail: cgache@uaic.ro


Conf. univ. dr. Irina-Neta Gostin

Citologie și histologie vegetală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B443
Tel: 0232/201102 – int.1510
e-mail: irina.gostin@uaic.ro


Conf. univ. dr. Lăcrămioara-Carmen Ivănescu

Morfologie și anatomie vegetală
Ecomorfologie vegetală

CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B447
Tel: 0232/201102 – int.1512
e-mail: ivanescu@uaic.ro


Conf. univ. dr. habil. Mircea-Dan Mitroiu

Taxonomie animalâ
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B341-a
Tel: 0232/201102 – int. 2597
e-mail: mircea.mitroiu@uaic.ro


Conf. univ. dr. Anca-Mihaela Negură

Biochimie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B229
Tel: 0232/201102 – int.
e-mail: anca.negura@uaic.ro


Conf. univ. dr. Lăcrămioara-Anca Oprică

Biochimie generală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B231
Tel: 0232/201102 – int. 1502
e-mail: lacramioara.oprica@uaic.ro

Conf. univ. dr. Ovidiu-Alin Popovici

Zoologia nevertebratelor
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B365
Tel: 0232/201102 – int.1509
e-mail: ovidiu.popovici@uaic.ro


Conf. univ. dr. Victor Surugiu

Hidrobiologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B350
Tel: 0232/201102 – int.2376
e-mail: vsurugiu@uaic.ro


Conf. univ. dr. Smaranda Vântu

Biologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B455-a
Tel: 0232/201102 – int.1510
e-mail: smaranda.vantu@uaic.ro


Șef lucr. univ. dr. Cristian Tudose

Genetică Umană
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B246
Tel: 0232/201102 – int. 1519
e-mail: cristian.tudose@uaic.ro


Șef lucr. dr. Tiberius Balaeș

Sistematica criptogamelor și Bioconversii microbiene
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B463
Tel: 0232/201102 – int.1510
e-mail: tiberius.balaes@uaic.ro


Șef lucr. dr. Csilla-Iuliana Băra

Biologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B350
Tel: 0232/201102 – int.1528
e-mail: csiulia@yahoo.com


Șef lucr. dr. Vasilică-Claudiu Chinan

Micologie, Fitopatologie, Taxonomie vegetală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B444
Tel: 0232/201102 – int.1515
e-mail: vasilica.chinan@uaic.ro


Șef lucr. dr. Cristian-Sorin Cîmpeanu

Biologie celulară si moleculară
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B351
Tel: 0232/201102 – int.1501
e-mail: cristian.cimpeanu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Mirela-Mihaela Cîmpeanu

Genetică generală și moleculară
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B351
Tel: 0232/201102 – int.1501
e-mail: mirela.cimpeanu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Sabina-Ioana Cojocaru

Biochimie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B232
Tel: 0232/201102 – int. 2398
e-mail: sabina.cojocaru@uaic.ro


Șef lucr. dr. Mihai Costică

Botanică
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B446
Tel: 0232/201102 – int.1511
e-mail: mcostica@uaic.ro


Șef lucr. dr. Gabriela Dumitru

Hematologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B230
Tel: 0232/201102 – int. – 1522
e-mail: gabriela.dumitru@uaic.ro


Șef lucr. dr. Constantin Ion

Zoologia vertebratelor
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B368-c
Tel: 0232/201102 – int. 1509
e-mail: constantin.ion@uaic.ro


Șef lucr. dr. Călin Lucian Maniu

Biofizică, Bioinformatică
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demsol II, B122
Tel: 0232/201102 – int. 1500
e-mail: cmaniu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Ciprian-Claudiu Mânzu

Botanică
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B448
Tel: 0232/201102 – int. 1566
e-mail: ciprian.manzu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Anca-Narcisa Neagu

Histologie animală și Microscopie confocală
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B208
Tel: 0232/201102 – int. 1667
e-mail: aneagu@uaic.ro



Șef lucr. dr. Gabriel-Ionuț Plăvan

Hidrobiologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Parter, B375-c
Tel: 0232/201102 – int. 1525
e-mail: gabriel.plavan@uaic.ro


Șef lucr. dr. Irinel-Eugen Popescu

Entomologie, Parazitologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B361
Tel: 0232/201102 – int. 1509
e-mail: irinel.popescu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Vasile Sîrbu

Biologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B209
Tel: 0232/201102 – int. 1527
e-mail: sirbu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Margareta-Simina Stanc

Laboratorul de Anatomie si Bioarheologie “Olga Necrasov”
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B210
Tel: 0232/201102 – int. 1527
e-mail: simina.stanc@uaic.ro


Șef lucr. dr. Anișoara Stratu

Fiziologie vegetală, Poluarea și protecția mediului
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B450
Tel: 0232/201102 – int. 1510
e-mail: anisoara.stratu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Elena Todirașcu-Ciornea

Enzimologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol I, B230
Tel: 0232/201102 – int. – 1522
e-mail: ciornea@uaic.ro


Șef lucr. dr. Eugen Ungureanu

Biochimie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Demisol II, B122a
Tel: 0232/201102 – int. 1646
e-mail: aeu@uaic.ro


Șef lucr. dr. Oana Zamfirescu

Sistematica fanerogamelor, Fitosociologie
CV-RO; CV-EN
UAIC, Corp B, Etaj I, B449
Tel: 0232/201102 – int. 1517
e-mail: oana.zamfirescu@uaic.ro