Granturi Utrecht Network pentru tineri cercetatori

Utrecht Network a informat recent universitățile membre asupra deschiderii competiției pentru acordarea a 20 de granturi tinerilor cercetători:

Studenții înscriși la master sau doctorat, care nu sunt eligibili pentru stagii în Erasmus+, au posibilitatea de a candida pentru un stagiu cu o durată între 1 lună și 6 luni într-una dintre universitățile membre în rețea. Stagiile se vor putea derula în perioada: 1 mai 2023 – 31 martie 2024 (inclusiv în perioada vacanțelor, dacă există un acord în acest sens din partea instituției gazdă).

Dosarele de candidatură se vor depune la secretariatul Facultății până la data de 26 ianuarie 2023, iar ierarhizare candidaților va fi în funcție de activitatea de cercetare/ lucrări/participări la manifestări științifice.

Candidaturile din facultăți vor fi centralizate și supuse atenției BECA, universitatea noastră urmând să propună maximum trei candidați pentru obținerea de granturi Utrecht Network.